Viete, že aj VÁM CHÝBA Vitamín C?

Pravidelný prísun vitamínu C zabezpečuje dobrý psychický a fyzický stav človeka. Tento vitamín je asi nejgeniálnejším vynálezom prírody.

Zvieratá to majú zariadené tak, že si ho vedia vytvárať samé a preto neprechladnú ani v krutej zime. Človek však nie! Nakoľko si ho telo človeka nedokáže vytvoriť samé, je odkázané na jeho príjem zo stravy. Vitamín C je však v dnešnej priemyselne vyrobenej strave len vo veľmi malých množstvách, možno Vás to ochráni pred smrťou na skorbut, ale nezabezpečí to zdravé fungovanie Vášho tela v týchto ťažkých časoch. V skutočnosti je skorbut posledným, predsmrtným štádiom nedostatku vitamínu C a teda medzi skorbutom a plným zdravím je veľmi široká priepasť.

Odporúčaná denná dávka (ODD) Vitamínu C  na dospelú osobu a deň je podľa odborníkov v EÚ  80 mg na deň ! A to nemá nič spoločné so skutočne reálnou potrebou Vášho tela.  Toto množstvo je stanovené len na prežitie a je určené pre zdravého človeka. V čase choroby a stresu je toto množstvo absolútne nedostatočné. Je preto nevyhnutne potrebné ho dopĺňať niekoľkokrát denne, nakoľko si ho  telo  dokáže ukladať len vo veľmi malej miere. Príjem Vitamínu C pre človeka sa v množstve až tak nelíši od ostatných cicavcov, ktorí si vyrobia podľa potreby až 2g-10 g  (2000 mg až 10 000mg) denne.

 

Tak ako ste na tom s Vitamínom C Vy?

Prevažná väčšina nášho obyvateľstva trpí podprahovým nedostatkom vitamínu C.  A platí to nielen o príslušníkoch staršej generácie a ľudí nad 45 rokov ale aj mladých ľudoch a deťoch.

Často prechladnete?

Vitamín C je veľmi účinný pri väčšine vírusových infekcií, predovšetkým v inkubačnej dobe, ale aj po nábehu ochorenia.  Také „ľahšie prechladnutie“ však môže spotrebovať až polovicu zásob vitamínu C za 24 hodín. Pokiaľ užívate vitamín C pravidelne, ste dostatočne chránení pred nádchou, nachladnutím, chrípkou, kašľom aj herpesmi. Vitamín C je najužitočnejší, pokiaľ sa za začne užívať hneď pri prvých príznakoch prechladnutia. Čím neskôr ho užijete, tým je potrebná dávka vyššia. Pri infekciách a ochoreniach stúpa jeho potreba dvadsaťkrát až štyridsaťkrát než u zdravého človeka. Zabudnite na očkovanie proti chrípke, zabezpečte si radšej denný prísun kvalitného vitamínu C!

Do ničoho sa Vám nechce?

Ste unavení, malátni, bez nálady, nič Vás nebaví? Už ani neviete čo je to radosť? Kedy ste sa poriadne z chuti zasmiali? Bolia Vás nohy, ruky či kĺbyÚnava ako svalová tak aj duševná môže byť spôsobená nedostatkom kyslíka. Popri dostupnosti čerstvého vzduchu, okysličeniu tkanív môžeme pomôcť aj vitamínom C.  Duševná únava sa prejavuje pocitom tlaku v hlave, slabou pamäťou, neschopnosťou koncentrácie, náladovosťou, nespavosťou, a rôz­nymi bolesťami. Vitamín C má podpornú hodnotu pri niektorých  reumatických ťažkostiach, reumatickej horúčke, má kľúčovú úlohu pri regenerácii kĺbov.

Starnete?

Vitamín C  Vám môže predĺžiť život! Starnutie nie je nič iné, než postupné zhromažďovanie produktov zoxidovaných tkanív v tele. A práve vitamín C je prírodným antioxidantom – jedným z najsilnejších.

Dvojnásobný nositeľ  Nobelovej ceny Linus Pauling napísal vo svojej knihe Ako dlhšie žiť a lepšie sa cítiť, že optimalizácia výživy nevyhnutnými doplnkami, predovšetkým vitamínom C, môže viesť k tomu, že priemerný ľudský vek sa predĺži o 25 až 35 rokov a že vysokej staroby sa človek dožije v optimálnej telesnej kondícii, v plnej psychickej a fyzickej aktivite a duchovnej sviežosti (sám sa dožil 93 rokov). Tak už sa netrápte vráskami, suchou kožou či kadejakými fľakmi na tvári – Vitamín C sa o to postará, ak si ho však doprajete  každý deň!

Ste v strese?

Mávate „slabé nervy“ a  často  vášnivý výbuch citov, agresie, zúfalstva či rozčúlenia v práci doma či pred TV? Každý takýto prejav stojí naše telo až 300 mg vitamínu C preto je nutné jeho hladinu ihneď doplniť. Klinické štúdie ukazujú, že vyššie dávky vitamínu C denne u zdravých dospelých zmierňujú biochemické i pociťované príznaky stresu. V pravidelných dávkach zlepšuje náladu, podporuje libido a má priaznivý vplyv aj na sexuálny život.

ste-v-strese

Tehotenstvo

Ste tehotná, dojčíte? Alebo sa len pripravujete na počatie dieťatka? Nedarí sa Vám? Žena je počas tehotenstva v stave zvýšeného stresu, čomu by mal zodpovedať adekvátny príjem vitamínu C, ináč žena trpí nedostatkom a oxidačným stresom. Vitamín C udržuje  hemoglobín v norme, eliminuje kŕče v nohách, spolu s primeraným pohybom eliminuje výskyt strií (ktoré nie sú prirodzeným prejavom tehotenstva, ale dôsledkom oslabenia kolagénu z nedostatku vitamínu C). Predchádza  infekciám, skracuje pôrod a môže znižiť jeho bolestivosť. Udržuje pružnosť a pevnosť pôrodných ciest a zmenšuje výskyt a rozsah trhlín a nutnosť nástrihu. Znižuje  srdcový stres a výskyt  nedonosení pôrodných a popôrodných  komplikácií. Dojčiace matky by mali dôsledne užívať dostatočné dávky vitamínu C, pretože tým podporujú obranu dieťaťa pred infekčnými ochoreniami (ako uvádzaPeter Tuhársky vo svojej knihe Vitamín C a megaskorbická liečba).

Chudokrvnosť = chudobná krv!

Nikto predsa nechce byť chudobný ani Vaša krv nie! Ak sa liečite na anémiu alebo máte len podozrenie, že s Vašimi červenými krvinkami nie je všetko v poriadku dodajte si do tela viac železa a Vitamínu C, ktorý jeho vstrebávanie zdvojnásobí. Nepodceňujte to! Anémia je zvyčajne signálom pre závažnejšie ochorenie.

Vypadávajú Vám vlasy?

Vyhoďte chemické šampóny do koša, pohľadajte nejakú prírodnú kozmetiku na vlasy a podporte ich tvorbu z vnútra! Dodajte telu dostatok minerálov ako zinok, selén, kremík a Vitamínu C – je totiž výbornou prevenciou proti padaniu vlasov. Pri pravidelnom príjme potrebného množstva vitamínu C, môžete predísť vypadávaniu vlasov, rovnako ako predčasne šedivejúcim, suchým a lámavým vlasom. Lebo nedostatok vitamínu C môže viesť k oslabeniu vlasovej štruktúry nakoľko súvisí s vývojom a rastom tkanív, ktoré sú dôležité pre rast vlasov.

Srdce a cievy

Vitamín C je známy svojím preventívnym vplyvom na srdcovocievne ochorenia. Srdcovocievny systém pracuje nepretržite a v namáhavých tlakových podmienkach, preto sa musí neustále priebežne regenerovať. Základným prvkom, ktorý zabezpečuje pevnosť, pružnosť a robustnosť, je kolagén. Vitamín C je potrebný nielen na tvorbu, ale aj na opravu a údržbu existujúceho kolagénu. Vysoký výskyt týchto ochorení súvisí s chronickým nedostatkom vitamínu C. Nedostatok neumožňuje tvorbu a regeneráciu optimálneho vysokopevného kolagénu pre údržbu cievnych stien a to následne vedie k ich poškodeniu (či už voľnými radikálmi, infekciou alebo jednoduchým opotrebovaním). Ak je poškodenie väčšie, nastáva „mierny“ zápal, čo je vlastne stav „prebiehajú opravy“. Na opravu cievnej steny je nutný dostatok vitamínu C.  Ak však oprava neprebieha dostatočne rýchlo, zápal sa stáva dlhodobým – chronickým. Cievna stena je naďalej poškodzovaná a hrozí jej porušenie a krvácanie. Nastúpia núdzové mechanizmy, ktoré stenu „zaplátajú“ tukovými usadeninami, čo je krátkodobou záchranou, ale dlhodobo je takýto stav neudržateľný a človek zomiera na prejavy SCO (infarkt, trombózu,..).

Vitamín C znižuje vysoký krvný tlak a jeho výkyvy, veľkosť účinku závisí od veľkosti dávky. Vitamín C znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Hlavným spôsobom likvidácie cholesterolu je jeho premena v žlčové kyseliny. Vitamín C ako antioxidant má dôležitú úlohu v ochrane pred oxidáciou lipidov; vyššie dávky vitamínu C (od 150mg/kg/deň) sú prevenciou aterosklerózy aj pri vysokej hladine cholesterolu (ako uvádza Peter Tuhársky v knihe Vitamín C a megaskorbická liečba).

Bojujete s nejakým zápalom a nedarí sa Vám?

Nedostatok vitamínu C môže zapríčiniť vznik a rozvoj chronického zápalu v tele, ktorý býva príčinou mnohých civilizačných chorôb a ďalších ťažko liečiteľných chorôb. Oxidatívny stres má dôležitú úlohu napr. pri zápaloch dýchacieho ústrojenstva, ale aj pri alergiách, napr. astmealergickej nádche. Podaním dostatočného množstva vitamínu C sa rozširuje paleta možností liečby alergických ochorení. Vitamín C má protizápalový efekt, znižuje hladinu histamínu a mohol by znižovať spotrebu kortikosteroidov. Navyše oxidatívny stres a chronický zápal podporujú odbúravanie kostného tkaniva – osteoporózu.

Zle sa Vám hoja rany?

Naskočia Vám modriny pri každom aj slabšom náraze? Zle sa Vám hoja aj drobné poranenia? Zdá sa Vám Vaša koža akási šedivá? Vitamín C  pomáha pri hojení rán. „Céčko“ je dôležitý antioxidant – zvyšuje totiž pevnosť pokožky a pomáha pri tvorbe kolagénu v koži. Dokonca aj povrchové jazvy je možné zmierniť pomocou lokálnej aplikácie vitamínu C. Je aj dôležitým faktorom pre bariérovú funkciu kože, pri atopickej dermatitíde a psoriáze je výrazne znížená hladina vitamínu C v koži.

Problémy s alkoholom?

Skúste si napríklad po alkoholovom večierku dať nárazovú dávku kvalitného vitamínu C v priebehu niekoľkých minút a vaša hlava bude opäť jasná. Vitamín C totiž stabilizuje mozgové funkcie a je ideálnym osviežovačom duševného stavu. Vitamín C je vhodné užívať po jedle, pretože na lačno môže spôsobiť miernu hnačku. Najväčšia koncentrácia vitamínu C je v tkanivách dve až tri hodiny po užití.

Fajčíte občas?

Tak by ste mali prijímať zvýšené množstvo vitamínu C, pretože len 1 cigareta dokáže v tele zničiť až 50 mg vitamínu C! Takže by mali prísun vitamínu C upraviť podľa počtu vyfajčených cigariet. Ak ho nedopĺňate, ste vlastne v stave chronickej otravy a chronického skorbutu. Medzi najviac trpiace orgány patria samozrejme tie, ktoré vitamín C najviac potrebujú: obličky, nadobličky, slezina, srdce, pečeň, pľúca, mozog a leukocyty.

Myslíte že 1 pomaranč Vám stačí?

Aby ste získali pre svoje telo 1000mg Vitamínu C = 10 kg pomaranču z hypermarketu musíte zjesť denne!

V preto sa nemôžete spoliehať len na konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Navyše vegetácia zeme je už nesmierne poškodená civilizačnými vplyvmi a v pôde je už tak málo minerálnych a stopových prvkov, že ani surový prírodný produkt nie je schopný poskytnúť potrebné denné množstvo vitamínu C. Aj keby sme takúto zeleninu a ovocie bohaté na vitamín C mali, je nesmierne dôležité vedieť, že napríklad v pomaranči vitamín C po krátkom čase prudko klesá. Tiež v jablku, ktoré prišlo na trh po dvoch mesiacoch cestovania obsah vitamínu C klesol o 2/3. No a zelenina je na tom ešte horšie. V nej totiž po niekoľkých dňoch klesá obsah vitamínu C až na nulu!  Takže skladovaním a úpravou ovocia či zeleniny sa vysoký podiel prírodného vitamínu C stráca, preto by sa ovocie i zelenina mali dostávať na stôl čo najčerstvejšie.  Výnimkou je cvikla, v ktorej sa obsah vitamínu C niekoľkomesačným skladovaním zdvojnásobuje.

pomaranc-vitamin-c

Tak ako ste na tom teda Vy?

Pamätajte, že Vitamín C = bezpečná podpora prirodzených imunitných a regeneračných schopností Vášho tela.

JEDINEČNÝ TEKUTÝ VITAMÍN C TERAZ V AKCII  kúpite  TU

vitamin-c-tekuty-akcia-11

Pridaj komentár